Eroii de la Institutul Clinic Fundeni
În luna iulie 2019, Institutul Clinic Fundeni a sărbătorit, împreună cu întreaga țara, 60 de ani de activitate. 60 de ani plini de emoții, realizări, obstacole și soluții inovatoare.
La momentul prezent acesta este singurul spital din România acreditat ca unitate de cercetare. Își merită titlul pe deplin datorită profesioniștilor implicați 100%în proiectele derulate la Fundeni și angajați în cazurile fiecărui pacient, prioritizând eficient în funcție de gravitatea afecțiunilor.
Ceremonia care a marcat acest moment istoric a fost difuzată live pe pagina de Facebook a institutului. Am avut ocazia să primim cuvintele înțelepte ale celor care au renunțat la viața lor pentru a salva nenumărați oameni și am putut să ascultăm poveștile pacienților care au ajuns speriați, cu afecțiuni problematice în cadrul spitalului și au plecat pe picioarele lor, plini de încredere față de abilitățile celor care au făcut minuni pentru ei.
Dr. Carmen Orban este manager al spitalului încă din anul 2011. Provine dintr-o familie cu tradiție în medicină și are o activitate profesională cel puțin impresionantă. Cuvintele ei dau putere celor aflați în dificultate.
Cu toate că Institutul Clinic Fundeni funcționeză cu rezultate bune de 60 ani, în ultimii 10 s-au investit resurse pentru a-l ridica la standardele Europene.
Managerul spitalului își dorește acum construirea unei noi clădiri pentru a crește capacitatea spitalului și pentru a putea trata fiecare pacient așa cum merită.
“…există viață după un prognostic cumplit și se pot face minuni.”
Dr. Dana Tomescu, șef de secție Anestezie și Terapie Intensivă și conferențiar universitar, este un adevărat erou. Fără contribuția dumneai la istoria medicinei românești am fi avut un număr considerabil de cazuri cu un sfârșit tragic.
Ne spune că ATI este “locul unde se dă ora exactă în anestezie și terapie intensivă”, iar cei care au trecut prin această secție înțeleg exact ce vrea să spună. La terapie intensivă se duce o adevărată luptă pentru a pune pacienții pe picioare în urma unor intervenții majore.
Fundeni a fost inaugurat în 1957, după epidemia de gripa care a decis soarta cladirii. Inițial, ministerul a planificat construirea unei închisori pe terenul unde se află acum spitalul, dar nevoia unei țări a făcut posibilă această schimbare. Astăzi putem să ne bucurăm de servicii moderne, cu toate că istoria spitalului nu a fost mereu una pozitivă.
Istoria Institutului Clinic Fundeni este scrisă de cei care își trăiesc viața în spital pentru a salva oameni, indiferent de greutățile lor personale.
“Îmi aduc aminte de copilașii aceia cu boli de inimă, cu care te-ai jucat înainte de operație: pleacă în reanimare și seara te joci din nou cu ei.”
Dr. Dora Petrilă – Anestezie – Terapie Intensivă
Ioanel Sinescu, Șef Centru Transplant Renal și Boli Renale și rector U.M.F. Carol Davila, apreciază istoria spitalului Fundeni, însă subliniază efortul depus de noua generație pentru a oferii în continuare servicii complete, indiferent de greutățile personale. Un caz urgent nu ține cont de oră, necesită monitorizare constantă, iar profesioniștii își fac datoria cu responsabilitate și căldură.
Primul transplant renal din România a fost realizat la Clinica de Chirurgie Urologică “Fundeni” de către profesorul Eugeniu Proca, la data de 13 februarie 1980. Astăzi numărăm 1000 de operații de transplant hepatic.
Irinel Popescu este Șef Centru de Boli Digestive și Transplant Hepatic, președintele Academiei de Științe Medicale și profesează încă din 1980 la Fundeni. Participând la jumătate din istoria acestui loc, a adus numeroase contribuții domeniului hepatic și este un mare susținător al cercetărilor din cadrul institutului.
Dr. Irinel Popescu urează, cu zâmbetul pe buze, generațiilor viitoare “Vivat Crescat Floreat!” – Să trăiască, să crească, să înflorească!
Prof. Dr. Octavian Buda, expert în istoria medicinei, profesează la U.M.F. Carol Davila.
Cunoaște în detaliu cei 60 de ani de minuni de la Institutul Clinic Fundeni și este convins că viitorul spitalului va fi extraordinar.
Acești oameni, împreună cu alți 1300 eroi din cadrul Institutului Clinic Fundeni, trasează linia destinului pentru mulți dintre noi.
Sute de mii de români cu probleme grave gastroenterologice au trecut prin mâna Profesorului Doctor Alexandru Oproiu, medic primar și Președintele de Onoare al Societății Romane de Gastroenterologie și Hepatologie și au plecat acasă fericiți.
Dr. Alexandru Oproiu are o experiență de peste 60 de ani în medicină și a condus spitalul Fundeni timp de 21 ani.
“Eu urez spitalului Fundeni să continue și să nu piardă tradiția de școală a medicinii românești”
