ZILELE INSTITUTULUI CLINIC FUNDENI 2013 PROGRAM ŞTIINŢIFIC



ZILELE INSTITUTULUI CLINIC FUNDENI

PROGRAM ŞTIINŢIFIC

Amfiteatrul I.C. Fundeni, 29-31 octombrie 2013


 

MARȚI, 29 OCTOMBRIE



11.00 – 13.00              ÎNREGISTRAREA PARTICIPANŢILOR



13.00 – 13.10              DESCHIDEREA LUCRĂRILOR ȘTIINȚIFICE



Dr. Carmen Orban, managerului IC Fundeni



13.00 – 15.00              SESIUNEA DE POSTERE



13.10 – 16.40              SESIUNE I: ACTUALITĂȚI ÎN CHIRUGIE



Moderator: Prof.Dr. Irinel Popescu



13.10 – 13.30 – Chirurgia robotică.



Irinel Popescu, Catalin Vasilescu, Victor Tomulescu, Oana Stanciulea, Mihai Eftimie



13.35 – 13.55 – Factori de predicție a complicațiilor dupa rezecțiile hepatice majore pentru colangiocarcinoame perihilare.



Traian Dumitrascu, Vlad Brasoveanu, Cezar Stroescu, Mihnea Ionescu, Irinel Popescu



14.00 – 14.20 – Surgical management of synchronous colorectal liver metastases  (Conduita chirurgicala in metastazele hepatice colorectale sincrone).



Sorin Alexandrescu, Zenaida Ionel, Andrei Diaconescu, Razvan Grigorie, Irinel Popescu



14.25 – 14.45 – Surgical resection versus intraoperative thermal ablation in single small hepatocellular carcinoma: long-term survival analysis. (Analiză comparativă a rezultatelor pe termen lung între rezecția hepatică și ablatia termică intraoperatorie în carcinomul hepatocelular unic de mici dimensiuni).



F. Botea, S. O. Dima, M. I. Ionescu, D. Hrehoreț, V. Brașoveanu,  I. Popescu



14.50 – 15.10 – Robotic approach for tumoral myasthenia gravis.



V Tomulescu C Blajut, L Barbulescu, C Stanescu, V Herlea, Crisanda Valciu, I Popescu



15.15 – 15.35 – Chirurgia robotică colorectală.



Irinel Popescu, Victor Tomulescu, Oana Stanciulea, Mihai Eftimie

15.40 – 16.00 – Correlation of S100A4 and MAP4K4 expression with clinic-pathological features and their relevance in pancreatic cancer.



Simona Dima1,Mihai Eftimie1, Valeria Tica1, Raluca Florea1, Veronica Ilie1, Andrei Sorop1,Anca Nastase1, Coralia Bleotu2, Carmen Diaconu2, Vlad Herlea1, Dan Duda3,Irinel Popescu1(1 Institutul Clinic Fundeni, Bucuresti, 2 Institutul de Virusologie “Stefan S. Nicolau”, Bucuresti,3 “Edwin L. Steele” Laboratory for Tumor Biology, Department of Radiation Oncology, MassachusettsGeneral Hospital)



16.00 – 16.20 – Modificări ale imunității înnăscute la pacientul chirurgical.



Monica Popa, Catalin Vasilescu



16.20 – 16.40 – Rezultate pe termen lung ale limfodisectiei extinse în tratamentul chirurgical al cancerului gastric.



Stefan Tudor, Catalin Vasilescu



16.40 – 17.00              PAUZĂ DE CAFEA

17.00 – 18.10              SESIUNEA II: ACTUALITĂȚI ÎN GASTROENTEROLOGIE ȘI MEDICINĂ NUCLEARĂ



Moderator : Prof.Dr. Mircea Diculescu



16.55 – 17.10 – Patologia pancreatică de la datele epidemiologice la realitatea clinică.

Mircea Diculescu, Victor Stoica, Alexandru Lupu



17.10 – 17.25 – Aportul tehnologiei “water jet” în disecția endoscopică submucoasă a tubului digestiv.

Mihai Ciocirlan



17.25 – 17.40 – Leziunile de tub digestiv superior în bolile inflamatorii intestinale nespecifice



Carmen Monica Preda, Adriana Andrei, Larisa Elena Fulger, Gabriel Becheanu,Mona Dumbrava, Cosmin Ciora, Mihai Ciocirlan, Mircea Manuc, Ion Bancila, Bogdan Cotruta, Cristian Gheorghe, Mircea Diculescu. Centrul de Gastroenterologie si Hepatologie, Institutul Clinic Fundeni

17.40 – 18.05 – Metode actuale de investigație în medicina nucleară. Investigația modernă radioizotopică în oncologie, cardiologie, endocrinologie, neurologie, pediatrie și nefro-urologie.



Claudiu Stan, Cristina A Chirion, Dan A Stanescu, Alina M Corodescu

MIERCURI, 30 OCTOMBRIE



08.00 – 09.00              ÎNREGISTRAREA PARTICIPANŢILOR



09.00 – 10.00              SESIUNEA V: ACTUALITĂȚI ÎN RADIOLOGIE



Moderator: Conf. Dr. Ioana Lupescu Laboratorul de Radiologie, Imagistica Medicala si RadiologieInterventionala Fundeni



09.00 – 09.10 – Tromboza arterială a grefonului hepatic – diagnostic imagistic și tratament endovascular precoce.



Andreea E. Ghergus, C. Scheau, M. Toma, R.L. Dumitru, M.C. Grasu, I. Popescu¹, Ioana G. Lupescu (¹Centrul de Chirurgie Generala si Transplant Hepatic “Dan Setlacec”)



09.10 – 09.20 – Tratamentul percutan  al complicațiilor biliare post transplant hepatic.



Radu Dumitru, Mugur Grasu, Andreea Ghergus, Mihai Toma, Ioana G. Lupescu



09.20 – 09.30 – DWI în afecțiunilea bdomino-pelvine, teorie și aplicații clinice.



G.A. Popa, Emi Marinela Preda, Andreea Ghergus, R.L. Dumitru, Anca Flintoaca-Filip, C.Scheau, Ioana Gabriela Lupescu



09.30 – 09.40 – Update în bilanțul imagistic al encefalopatiei hepatice: aportul Spectroscopiei IRM.



C. Scheau, A.E. Ghergus, G.A. Popa, E.M. Preda, R.A. Capsa, I.G. Lupescu



09.40 – 09.50 – Manevre intervenționale în patologia sânului.



M. Lesaru, Mihaela Mihai¹ (¹ Serviciul de anatomie-patologica)



09.50 – 10.00 – Concluzii.



Ioana G.Lupescu



10.30 – 11.30              CONFERINȚĂ DE PRESĂ “ZILELE ICF 2013”



11.30 – 12.00              CONCERT NICOLAE VOICULEȚ

12.00 – 12.30              PREZENTARE CARTE – MARIUS BARNARD “Momente cheie dintr-o viață-n slujba binelui “

12.30 – 13.30              PAUZĂ DE PRÂNZ



13.30 – 16.10              SESIUNEA III: ACTUALITĂȚI ÎN UROLOGIE



Moderator: Prof.Dr. Ioanel Sinescu



13.30 – 13.50 – “Augmented roof anastomosis” – tehnica de elecție pentru stricturile întinse de uretra bulbar.



Gîngu C, Dick A, Pătrăşcoiu S, Surcel C, Zogas V, Hârza M, Manu M, Lupu F, Himedan O, Crăsneanu M, Mihai Mihaela, Domnişor Liliana, Sinescu I.

13.50 – 14.10 – Uretrostomia perineală – o metodă de acces rapid pentru turv în cazurile care asociază stricturi întinse de uretră peniană.



Gîngu C, Crăsneanu M, Dick A, Pătrăşcoiu S, Surcel C, Lupu F, Hârza M, Manu M, Cerempei V, Himedan O, Mihai Mihaela, Domnişor Liliana, Sinescu I.



14.10 – 14.30 – Suprarenalectomia retroperitoneoscopică în decubit ventral.

Gîngu C, Dick A, Pătrăşcoiu S, Surcel C, Lupu F, Hârza M, Manu M, Ştefan B, Himedan O, Crăsneanu M, Mihai Mihaela, Domnişor Liliana, Sinescu I.

14.30 – 14.50 – Managementul unui caz complex de tumoră renală bilaterală asociată cu limfom Hodgkin.



Gîngu C, Lupu F, Dick A, Surcel C, Pătrăşcoiu S, Hârza M, Cerempei V, Manu M, Ştefan B, Himedan O, Crăsneanu M, Domnişor Liliana, Mihai Mihaela, Constantinescu Ileana, Sinescu I.



14.50 – 15.10 – Necesitatea ecografiei intraoperatorii într-un caz de tumoră renală solitară localizată central.



Gîngu C, Dick A, Cerempei V, Hârza M, Manu M, Ştefab B, Pătrăşcoiu S, Surcel C, Lupu F, Himedan O, Crăsneanu M, Bealcu Florentina, Mihai Mihaela, Domnişor Liliana, Constantinescu Ileana, Sinescu I.



15.10 – 15.30 – Vasoepididimostomia microscopică – tips and tricks.



C Gagiu, S Voinea, I Manea, T Priporeanu, M Hârza, I Sinescu



15.30 – 15.50 – Varicocelectomia microscopică subinghinală cu expunerea retrogradă a testiculului – Prezentare video.



C Gagiu, S Voinea, I Manea, T Priporeanu, A Ţurcanu,B Hăineală, M Hârza, I Sinescu



15.50 – 16.10 – Oncocitomul renal – tumoră renală benignă cu posibilă evoluţie malignă.



M. Manu, C. Gîngu, C. Surcel, I. Prie, A. Davidescu, Rucsandra Manu, C. Dudu, S. Pătrăşcoiu, Liliana Domnişor*, Carmen Savu*, Monica Hortopan**, I. Sinescu, Centrul de Uronefrologie şi Transplant Renal, *Clinica de ATI, **Laboratorul de Anatomie Patologică, Institutul Clinic “Fundeni”, Bucureşti



16.10 – 16.30              PAUZĂ DE CAFEA



16.30 – 18.50              SESIUNEA IV: ACTUALITĂȚI ÎN HEMATOLOGIE



Moderator: Conf. Dr. Daniel Coriu



16.30 – 16.40 – Complicații tardive după transplanturile allogeneice de celule stem hematopoietice observate în centrul de transplant medular din Institutul Clinic Fundeni – București.



Dan Coliță, ZsofiaVarady, AlinaTănase, OanaCraciun, Alexandra Mărculescu,DidonaVasilache, CameliaDobrea, Daniel Coriu



16.40 – 16.50 – Monitorizarea infecțiilor CMV prin QRT-PCR la pacienții cu allo-transplant de celule stem hematopoetice.



AlinaTănase, AncaColiță, Ileana Constantinescu, Ana Moise, Laura Ștefan, OanaCrăciun, ZsofiaVarady , Dan Coliță, Carmen Orban – Centrul de Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, București, România



16.50 – 17.00 – Utilizarea limfocitelor de donator – metoda terapeutică celulară la pacienții cu allotransplant de celule stem hematopoietice. Experiența Centrului pentru Transplant Medular Fundeni.

ZsofiaVarady1, D. Coriu1, AlinaTănase1, AncaColiță3, LuminițaDumitrache3, LigiaBarbarii2,B. C. Iancu2, Alexandra Mărculescu1, Anca Gheorghe1, D. Coliță1, C. Arion3 ( 1CentrulpentruTransplantMedular – Institutul Clinic Fundeni, 2 Institutul de MedicinaLegală Mina Minovici, 3Clinica de Pediatrie – Institutul Clinic Fundeni, România)



17.00 – 17.10 – Strategia cautarii donatorului neînrudit de celule stem hematopoietice



ZsofiaVarady1, Aurora Dragomiristeanu2, AlinaTănase1, AncaColiță3,  Alexandra Mărculescu1, Monica Dutescu2, D. Coliță1, C. Arion3, D. Coriu1( 1CentrulpentruTransplantMedular – Institutul Clinic Fundeni, 2Registrul National alDonatorilorVoluntari de Celule Stem Hematopoietice, 3Clinica de Pediatrie – Institutul Clinic Fundeni,România)



17.10 – 17.20 – DHAV vs IGEV, ca regimuri de mobilizare a celulelor stem hematopoietice, în limfoamele maligne – experiența Institutului Clinic Fundeni.

Alexandra Mărculescu, Carmen Călugăroiu, AlinaTănase, AncaColiță, Laura Ștefan, OanaCrăciun, ZsofiaVarady , Dan Coliță Centrul de Transplant MedularFundeni, București, România

17.20 – 17.30 – Managementul leucemiei acute promielocitare în 2013.



Adriana Coliță1, Andrei Coliță2, Daniel Coriu1 1 Centrul de Hematologieși Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, București, România2 Clinica de Hematologie, Spita- lul Clinic Colțea, Bucuresti, România



17.30 – 17.50              PAUZĂ DE CAFEA

17.50 – 18.00 – Factori moleculari de prognostic în leucemiile acute.



Daniel Coriu, RodicaTălmaci, Adriana Vulpe, MihaelaDragomir, DumitruJardan, MihaelaMustață Centrul de Hematologieşi Transplant Medular – Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti, România,  Universitatea de Medicina și Farmacie “Carol Davila”, București, România



18.00 – 18.10 – Rezultatele tratamentului cu bendamustina în limfoproliferarile indolente – experiența centrului de hematologie din i.C. Fundeni.

Ana-Maria Moldovianu, RăzvanStoia, Manuela Crișan, SorinaBădeliță, AristicaPoenaruSmântână, MelenBrînza, Dan Coliță, Daniel Coriu –  Institutul Clinic Fundeni – București, România



18.10 – 18.20 – Rolul agonistilor de receptori de trombopoietina în tratamentulP.T.I.Cronice la adult – experiența Institutului Clinic Fundeni.



Iulia Ursuleac, Adriana Coliță, Mariana Vasilică, R. Stoia, B. Ionescu, SorinaBădeliță, D. Coriu, R. Niculescu – Institutul Clinic Fundeni, București, Centrul de Hematologie București, România



18.20 – 18.30 – Impactul biologiei moleculare asupra prognosticului în leucemia acută promielocitară.



Mihaela Mustață1, Rodica Tălmaci1, Mihaela Dragomir1, Adriana Vulpe1, D. Jardan1, Adriana Coliță1, Anca Lupu2, Daniel Coriu1 ( 1Centrul de Hematologie, Institutul Clinic Fundeni, București, România, 2Clinica de Hematologie, Spitalul Clinic Coltea, București, România)

18.30 – 18.40 – Anemia refractară cu sideroblaști inelari și trombocitoza fără mutațiaJAK2 V617F – prezentare de 3 cazuri clinice.

Aurelia Tatic, DidonaVasilache, CeraselaJardan, CameliaDobrea, DenisaBratu, Daniel Coriu Centrul de Hematologiesi Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, București, România
18.40 – 18.50 – Sindromul mieloproliferativ cronic complicat cu sindromul Budd Chiari.

Sorina Bădeliță, Diana Agatinei, Valentina Uscatescu, Didona Vasilache, Cerasela Jardan, CameliaDobrea, Daniel Coriu Centrul de Hematologieși Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, București, România


JOI, 31 OCTOMBRIE



08.00 – 09.00              ÎNREGISTRAREA PARTICIPANŢILOR

09.00 – 11.00              SESIUNEA VI: ACTUALITĂȚI ÎN TERAPIE INTENSIVA ȘI MEDICINĂ INTERNĂ



Moderator: Dr. Dana Tomescu



09.00 – 09.15 – Factori de risc pentru ventilație mecanică prelungită și creșterea numărului de zile petrecute în postoperator după transplant hepatic (Risk factors for prolonged mechanical ventilation and PACU length of stay after LTx).


Popescu M., Tanasescu S., Droc G., Tomescu D., Orban C. – Fundeni Clinical Institute, Dept of Anaesthesiology & Intensive Care, Bucharest, Romania


09.15 – 09.30 – Ventilația mecanică în operațiile asistate robotic (Intraoperative mechanical ventilation in robotic assisted surgery).


Tomescu D., Droc G., Tanasescu S., Popescu M., Orban C. – Fundeni Clinical Institute, Dept of Anaesthesiology & Intensive Care, Bucharest, Romania


09.45 – 10.00 – Cauze rare de tamponadă cardiacă recidivantă.


Mariana Mihaila, Radu Serescu, Cecilia Patru, Mirela Boros, Ionel Copaci


10.00 – 10.10 – Epidemiologia și tratamentul infecției cu VHD.Adriana Popescu


10.10 – 10.20 – Epidemiologia carcinomului hepatocelular.Eugenia Mândruț


10.20 – 10.30 – Puncte cheie în tratamentul prin chemoembolizare al tumorilor hepatice.


Eugenia Mândruț, Mugur Grasu, Radu Dumitru


10.30 – 10.40 – Valoarea diagnostică a biomarkerilor serici în depistarea precoce a ficatului gras non-alcoolic.Luminița Leurzeanu


10.40 – 10.50 – Rolul IL28B în predicția răspunsului la terapia antivirală.


Laura Iliescu


10.50 – 11.00 – Epidemiologia infecțiilor VHB, VHC, VHD, VHE în sud-estul României.


Laura Iliescu


11.00 – 11.15              PAUZĂ DE CAFEA


11.15 – 13.00              SESIUNEA VII: ACTUALITĂȚI ÎN PEDIATRIE SI NEFROLOGIE


Moderator: Dr. Anca Colita


11.15 – 11.25 – Tulburarea de creștere la copilul cu Insuficiență Renală Cronică.Cristina Stoica


11.25 – 11.35 – Rezultatele Transplantului de Celule Stem Hematopoietice în AnemiileAplastice la copil și adolescent – experienta IC Fundeni.


Anca Colita, Alina Tanase, Zsofia Varady, Ana Bica, Carmen Calugaroiu,  AlexandraMarculescu, Ileana Constantinescu, Camelia Ghita, Constantin Arion.


11.35 – 11.45 – Terapia Sindromului Nefrotic – consens – controverse.


Adrian Lungu


11.45 – 11.55 – Actualități în diagnosticul și tratamentul bolii veno-ocluzive la pacientul cu transplant medular.


Anca Colita, Ana Bica, Carmen Niculescu, Cristina Zaharia, Andreea Munteanu, Letitia Radu, Dana Tomescu, Gabi Droc, Gratiela Manga, Andreea Stefan, Alina Tanase, Szofia Varady, Oana Craciun, Constantin Arion


11.55 – 12.05 – Actualități în terapia și monitorizarea pacienților cu talasemie majoră.


Adriana Diaconu, Anca Colita, Constantin Arion, Tudor Neamtu, Georgiana Nicolae, Carmen Calugaroiu (IC Fundeni), Alice Balaceanu (Spitalul Clinic de Urgenta “Sf. Ion”)


12.05 – 12.15 – Actualități diagnostice și de tratament în nefropatia asociată infecției HIV.


Mihai Voiculescu, Centrul de Medicina Interna si Nefrologie, Institutul Clinic Fundeni


12.15 – 12.25 – Terapiile de supleere renală în bolile hematologice.


Camelia Achim1, Sonia Balanica1, Georgia Micu1, Anca Zgura1, Mihai Voiculescu1, Sorina Badelita2, Dan Coriu2 ( 1Centrul de Medicina Interna si Nefrologie, 2Centrul de Hematologie si Transplant Medular, I.C.Fundeni)


12.25 – 12.35 – Semnificația prognostică a calcificărilor cardiovasculare la pacienții cu boală renală cronică – rezultate preliminare din proiectul RENART.


Diana Zilișteanu1,2, Elena Rusu1,2, Monica Ecobici1, Teodora Atasie1, Alexandra Cîrciumaru2, Flavia Cârstea1, Camelia Achim1,2, Monica Roșca3, Cristiana Tănase4,Carmen Ginghină2,3, Mihai Voiculescu1,2. ( 1Centrul de Medicină Internă șiNefrologie, Institutul Clinic Fundeni, 2Universitatea de Medicină și Farmacie „Carol Davila”, 3Clinica de Cardiologie, Institutul de Urgență pentru Boli Cardiovasculare“Prof. Dr. C. C. Iliescu”, 4Institutul Național pentru Cercetare-Dezvoltare în Domeniul Patologiei și Științelor Biomedicale „Victor Babeș”)


12.35 – 12.45 – Corelații între FGF-23, osteoprotegerina, osteopontina și calcificarile vasculare în boala renală cronică – rezultate ale proiectului RENART.


Elena Rusu1, Diana Zilisteanu1, Cristiana Tanase2, Monica Rosca3, Simona Mihai2, Teodora Atasie1, Flavia Carstea1, Alexandra Circiumaru4, Camelia Achim1, Carmen Ginghina3, Mihai Voiculescu1 ( 1Centrul de Medicina Interna si Nefrologie, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti, România, 2Institutul National de Cercetare-Dezvoltare in Domeniul Patologiei siStiintelor Biomedicale “Victor Babes”, 3Institutul de Urgenta pentru Boli Cardio-Vasculare “Prof. Dr.C.C. Iliescu”, 4Universitatea de Medicina si Farmacie “Carol Davila” Bucuresti)


12.45 – 12.55 – Importanța monitorizării cardiovasculare la pacienții în dializa peritoneală.


Andreea Andronesi, Camelia Achim, Madalina Paler, Diana Zilisteanu, Elena Rusu, Gener Ismail, Raluca Bobeica, Violeta Marcu, Mihai Voiculescu


12.55 – 13.05 – Impactul renal al terapiilor antivirale antihepatitice B utilizate pe termen lung.


Raluca Bobeica, Georgia Micu, Andreea Radasan, Ionel Copaci, Laura Iliescu, Camelia Achim, Mariana Mihaila, Mihai Voiculescu


13.05 – 13.15 – Infecția VHC la pacienții cu supleere a funcției renale.


Sonia Balanica, Andreea Andronesi, Camelia Achim, Diana Zilisteanu, Elena Rusu, Raluca Bobeica, Mihai Voiculescu


13.15 – 13.25 – Prevalența complicațiilor mecanice ale peretelui abdominal la pacienții cu dializa peritoneală.


Madalina Paler, Camelia Achim, Mihai Voiculescu


13.25 – 14.30              PAUZĂ DE PRÂNZ


14.30 – 16.00              SESIUNEA VIII: ACTUALITĂȚI ÎN TERAPIE INTENSIVA SINEUROLOGIE


Moderator: Dr. Gabriela Droc


14.30 – 14.45 – Transplant hepatic în sindromul Joubert – Prezentare de caz


Tanasescu S., Ciobanasu R., Tudoroiu M. ,Popescu M.,Jipa L., Droc G., Orban C.  – Fundeni Clinical Institute, Dept of Anaesthesiology & Intensive Care, Bucharest, Romania


14.45 – 15.00 – Este intervalul QTc prelungit asociat cu severitatea și complicațiile cirozei hepatice?


Scarlatescu E., Tomescu D., Droc G., Manga G., Ciobanasu R., Orban C. – FundeniClinical Institute, Dept of Anaesthesiology & Intensive Care, Bucharest, Romania


15.00 – 15.10 – Poate rabdomioliza să constituie o problemă în chirurgia robotică?


Tudoroiu M., Popescu M., Berbecel M., Droc G., Orban C. – Fundeni Clinical Institute, Dept of Anaesthesiology & Intensive Care, Bucharest, Romania


15.10 – 15.20 – Neurotoxicitatea medicației citostatice?


D. Anghel, A. Buture, A. Gatman, A. Campeanu


15.20 – 15.30 – Manifestări neurologice paroxistice in boli generale.


A. Ciolca, O. Mihalache, C. Vilciu


15.30 – 15.40 – Insuficiența respiratorie de cauză neurologică.


M.Draghici, E. Solomon, C. Vilciu


15.40 – 15.50 – Distrofie musculară cu axonopatie secundară.


E. Tufanoiu, A. Corfu, M. Besleaga, A. Bastianu


15.50 – 16.00 – Concluzii

SESIUNE POSTERE


1. Prezentare atipică de LMC.
Ana-Maria Moldovianu, RăzvanStoia – Institutul Clinic Fundeni, București, România


2. Limfom NONHODGKIN difuz cu celule mari B și tablou leucemic.
Adriana Coliță, DidonaVasilache, Adriana Dumitrescu, Anca Gheorghe, CameliaDobrea, Iulia Ursuleac, MihaelaMustață, D. Coriu – Institutul Clinic Fundeni – București, Centrul de Hematologie, România


3. Evoluția spre boala clonală a pacienților cu anemie aplastică diagnosticate în Clinica de Hematologie – Fundeni.
Otilia Georgescu, Anca Popp, Cerasela Jardan, Camelia Dobrea, Violeta Moraru – Institutul Clinic Fundeni – București, Centrul de Hematologie, România


4. Managementul neutropeniei febrile în anemia aplastica și sindroamele mielodisplazice. Experiența Clinicii de Hematologie – Fundeni în perioada2007 – 2012.
Anca Popp, Otilia Georgescu, Camelia Dobrea, Camelia Ghiță – Institutul Clinic Fundeni- București, Centrul de Hematologie


5. Terapia cu vidaza în sindromul mielodisplazic – Prezentare de caz.
Mihaela Mustață, Didona Vasilache, Camelia Dobrea, Cerasela Jardan, Adriana Coliță, Daniel Coriu – Centrul de Hematologie, Institutul Clinic Fundeni – București, România


6. Anemia megaloblastică asociată cu demielinizare medulară la opacientă vegetariană.
Andreea Jercan, Didona Vasilache, Camelia Dobre, Gina Munteanu Rusu, AureliaTatic – Institutul Clinic Fundeni – Bucuresti, Clinica de Hematologie, Romania


7.  Regresia depozitelor cardiace de amiloid după chimioterapie la pacient cu amiloidoză tip lanț usor – Prezentare de caz.
Sorina Bădeliță, Inga Botnariuc, Manuela Crișan, Monica Dogaru, Camelia Dobrea, Daniel Coriu – Centrul de Hematologieşi Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti, Romania, Universitatea de Medicina și Farmacie “Carol Davila”, București, România


8.Leucemia acută cu bazofile – Prezentare de caz.
Sorina Bădeliță, Diana Agatinei, Manuela Crișan, Anca Gheorghe, Didona Vasilache, Camelia Dobrea, Daniel Coriu – Centrul de Hematologieşi Transplant Medular, Institutul Clinic Fundeni, Bucureşti, Romania, Universitatea de Medicina și Farmacie“Carol Davila”, București, România



Organizator Logistic Al “Zilelor Institutului Clinc Fundeni 2013”:



Detalii Contact:

 

Andreea Dragan, andreea.dragan@palomatours.com 0752168801

Anda Ignat events1@palomatours.com 0752168813

Dr. Theodor Badiu theodor.badiu@palomatours.com